< Wróć do listy wpisów

Rekuperacja - pytania i odpowiedzi


2021-05-06

Jaka jest przybliżona cena wentylacji mechanicznej do domu parterowego 130m² bez poddasza użytkowego. Czy do takiej wentylacji potrzebny jest gruntowny wymiennik ciepła?

Koszt wentylacji mechanicznej to w przybliżeniu 16 000 - 18 000 zł netto (8% VAT). W zależności od wybranego sterowania oraz ustroju dystrybucji powietrza. Wymiennik gruntowy nie jest wymagany.

 

Jaki rekuperator wybrać żeby nie był zbyt głośny?

Najlepiej w przypadku domów jednorodzinnych sprawdzą się rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym (największa sprawność odzysku ciepła). Jeśli chodzi o głośność, ważny jest dobór urządzenia względem punktu pracy. Rekuperator powinien być dobrany na 70% swojej mocy maksymalnej.

 

Jakie rury są najlepsze - sztywne czy elastyczne?

Najlepszym rozwiązaniem będzie mix, tzn. jako przewody tranzytowe rury sztywne typu spiro, dla rozgałęzień i podejść pod anemostaty system z tworzywa sztucznego Pe-HD, np. Ventiflex.


 

Jak często trzeba czyścić kanały?

Dbając o higienę pracy układu (wymiana filtrów, weryfikacja wymiennika ciepła, czyszczenie czerpni i wyrzutni, uruchomienie ustroju po wykonaniu wszystkich prac „brudnych” w domu, zabezpieczenie ustroju podczas wykańczania obiektu etc.) układ powinien być czysty. Oczywiście może zdarzyć się, że ustrój będzie miał przestój w pracy i się zabrudzi, zakłada się 1 raz na 5 lat.


 

Po jakim czasie zwróci się koszt inwestycji w stosunku do grawitacyjnej?

Stopa zwrotu jest uzależniona od wielu czynników. M.in. od źródła ciepła w domu. Jeśli dom będzie ogrzewany olejem opałowym, gdzie roczne koszty ogrzewania wyniosą 10 000 zł, stopa zwrotu, przy założeniu strat ciepła przez wentylację grawitacyjną na poziomie 40% z całkowitego zapotrzebowania cieplnego, wyniesie 4 lata. W przypadku pompy ciepła okres wydłuży się 3-4 krotnie. Głównym atutem rekuperacji jest jednak mikroklimat jaki zapewniamy w kubaturze domu, tj. odpowiednia wilgotność, świeże powietrze, brak alergenów przy odpowiedniej filtracji, brak kurzu itd.


 

Czy rekuperator może stać na poddaszu (dom parterowy bez poddasza użytkowego)?

Może, pod warunkiem, że poddasze będzie ocieplone i temperatura otoczenia będzie wyższa aniżeli 5°C.


 

Jaki jest koszt eksploatacji rekuperatora?

Koszt eksploatacji uzależniony jest od wielkości urządzenia, zastosowanych wentylatorów, skuteczności odzysku ciepła etc. Dla standardowego domu o powierzchni około 130 m², rekuperator OnyX Dream 400 będzie odpowiednim urządzeniem. Koszty eksploatacyjne związane z wymianą filtrów (3 rzy w roku), pracą wentylatorów, nagrzewnicą wstępna itd. nie powinny przekroczyć 50-80 zł/m-c.


 

Czy gwarancja obejmuje cały system czy poszczególne elementy?

Gwarancja producenta obejmuje tylko urządzenia, jednak instalator odpowiedzialny za montaż powinien udzielić gwarancji 24 miesięcznej na całość systemu.

Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić